Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Smrt Waldemara Matušky (†76): Tělo převezou do Prahy! Musejí ho balzamovat!

 

> Walda se chtěl vrátit!
> Co se dělo před smrtí?
> Dva měsíce v nemocnici
> Zemřel obklopený rodinou
> Aha! u něj bylo na poslední návštěvě
Do nemocnice šel z oslav kamaráda
Manželka Olga: Hrůza! Je mi strašně! Na omdlení!

ST. PETERSBURG/PRAHA – Nad slunnou Floridou se v sobotu ráno stáhla mračna. Manželka Olga a syn Waldemar junior byli zpěvákovi nablízku do jeho posledních chvil.Alespoň tedy nad Všeobecnou nemocnicí v St. Petersburgu, kde umíral legendární český »Slavík z Madridu« Waldemar Matuška (†76). Když napojen na Matuška zemřel v této nemocnici v St. Petersburgu.přístrojích ztrácel vědomí a odcházel z tohoto světa, v podvědomí cítil, že není sám. Jeho manželka Olga (60) a syn Waldemar (32) se u jeho postele v posledních dnech střídali čtyřia- dvacet hodin denně... „Táta bojoval statečně,“ hlesl Waldemar junior.

V roce 1967. Matuškovu ženu Olinu smrt milovaného Waldy zlomila. Telefonický hovor s deníkem Aha! proplakala. „Nikdy se nebudu cítit hůře. Opravdu je to strašná bolest. Je mi na omdlení.“ A když ji redaktor oslovil paní Blechová, tedy jejím dívčím jménem, pod kterým celý život vystupovala, zdrcená paní Olinka se zmohla jen na krátké: „Nejsem Blechová, jsem Matušková!“ Pak s pláčem zavěsila...

S manželkou Olinou (vlevo) a Helenou Vondráčkovou ve veselých kostýmech oslavili v dubnu na Floridě 50. narozeniny Martina Michala. Šlo o poslední akci, kdy se Matuška fotografoval.Matuška ležel v nemocnici dva měsíce, vrátil se mu totiž těžký zápal plic. Tím v minulosti coby astmatik trpěl už několikrát, a znamenal ohromnou zátěž pro jeho nemocí velmi oslabené srdce. Naposledy se ven podíval začátkem dubna, kdy na Floridě slavil padesátiny jeho kamarád Martin Michal, manžel a manažer Heleny Vondráčkové (61). „Bylo vidět, že mu není dobře. Ale to, že na ty narozeniny chtěl přijít a opravdu s námi slavil, je ukázkou jeho obrovského boje a toho, že se jen tak nevzdával,“ smutní Michal, poslední Waldemarova návštěva z rodných Čech. „Pak se vrátil do nemocnice a od té doby v ní zůstal. Ten poslední zápal plic byl opravdu složitý, já a Helena jsme byli s Waldovou manželkou Olinkou v téměř každodenním kontaktu. Nakonec se kritické dny střídaly s lepšími, a naděje na zlepšení jeho stavu se pomalu vytrácela. Manželka a syn se u jeho lůžka střídali pořád, pokud vím, byli u něj i v jeho posledních okamžicích,“ dodává Michal, který Matušku v Česku exkluzivně zastupoval.

Poslední reportáž z jeho vily na Floridě
Vyšlo v deníku Aha! v prosinci 2008

ST. PETERSBURG – Deník Aha! navštívil jako jeden z posledních legendárního »Slavíka z Madridu« Waldemara Matušku (76) v jeho renovovaném sídle na americké Floridě! A přestože byl přelom listopadu a prosince, Walda nás pod pražícími paprsky slunce přivítal ve slunečních brýlích. „Ty si ale přeci na focení sundáš,“ nabádala ho jeho žena Olina (60). „Když mně je zima. Vážně, je tu jen asi pětadvacet stupňů, taková zima tu nebyla už léta!“ žertoval zpěvák. „A sníh? Možná tu byl jednou, ale nevydržel ani den...“

Matuška se svou rodinou, manželkou Olinou a synem Waldemarem juniorem, žil na Floridě už od roku 1986, kdy utekl z vlasti před komunistickým režimem.

„Už jsme sem jezdili předtím za přáteli, takže jsme věděli, do čeho jdeme,“ vzpomínal Matuška, pro něhož se Amerika stala druhým domovem. Jeho Olinka tu dokonce pro radost podniká v nemovitostech, od loňska tu má i svoji nemocnou maminku, aby se o ni mohla starat. Angažovala se i v proběhlých prezidentských volbách, v nichž Matuškovi volili republikána McCaina. „Posílala jsem tady v okolí esemesky, Obamovi nevěříme. Je to levičák a chce zavést věci, před kterými jsme utekli z Česka. Řekl třeba, že ozbrojí občany. Vždyť to budou lidové milice, co jiného?“ myslí si Olina.

Během naší návštěvy ale žila něčím jiným než politikou. V provizorní kuchyni zadělávala těsto na klasický český chléb, ten totiž ve Státech není k mání.

A jak svůj život na Floridě hodnotil sám Waldemar? „Kdysi jsem někde v legraci řekl, že můj běžný den vypadá tak, že ráno vstanu, jedu do banky, vyberu peníze, stavím se někde na pivo a už je večer. Jenže ono to vážně skoro tak je,“ smál se zpěvák, o kterého byl stále zájem nejen doma, ale i mezi krajany ve světě. „Turné po Americe jsme ale nedělali už asi šest let, ty vzdálenosti jsou na mě moc velké. Zájem je i z Austrálie, ale třicet hodin v letadle mě děsí,“ krčil rameny Matuška.

Jeho hlavní starostí byla tehdy přestavba jejich domu, která byla v plném proudu. „Dlouho jsme vymýšleli, jak to všechno bude, a teď jsme ve fázi realizace. Pořád se tu střídají řemeslníci, Walda si je kontroluje a vždycky je sprdne, co kde udělali nakřivo a co musejí předělat. Říkají mu vodováha, má to v oku. Až přijedete příště, bude to už všechno ťip ťop,“ provázela nás Olina po velkorysém sídle, ve kterém se stavěl pro pána domu za neprůstřelnými okny krytý bazén, síň slávy i soukromý výtah!

Waldemar Matuška (76) - Přiznání: Co mě doma trápí...

Waldemar Matuška hostil reportéry deníku Aha! ve svém sídle na Floridě - Doma má neprůstřelná okna i výtah!
Jak bude vypadat pohřeb?
Tělo přiletí do Čech!
Ale musejí ho balzamovat...

V Česku se naposledy objevil v roce 2007, od prezidenta Klause dostal Čestnou plaketu.ST. PETERSBURG/PRAHA – Připravovaný pohřeb Waldemara Matušky v Česku nebude jen pietním aktem nebo mší, jak se doposud většina lidí domnívala, ale důstojným obřadem se vším všudy! Sám Matuška totiž chtěl být pohřben doma. „Na Floridě je v zemi voda, tady být pohřbený nechci,“ žertoval na toto téma »Slavík z Madridu«. Milovaný Walda se tak domů nakonec přeci jen vrátí. „Olinka je ve spojení s ambasádou, zajišťuje převoz do Čech,“ potvrdil deníku Aha! Martin Michal, který zřejmě Matuškově manželce pomůže s organizací obřadu v Praze.

„Rodina chce umožnit Waldovým přátelům a fanouškům rozloučit se s ním. Datum a místo pohřbu ještě neznáme, odhaduji, že bližší informace budou ve středu,“ dodává Michal. Podle informací Ministerstva zahraničí ČR je zapotřebí k převozu těla splnit několik podmínek:

1) Oslovit pohřební službu v místě úmrtí
Ta pak zesnulému zařídí úmrtní list a umrlčí pas. Ten je nutný pro převoz zesnulého ze zahraničí (zde je uvedeno, o koho se jedná, přesné datum převozu a jméno pohřební služby, která zesnulého převezme v dané zemi).
2) Nezbytná je balzamace těla
A to v případě převozu všech zesnulých z USA. Zesnulý se pro převoz ukládá povětšinou do dřevěné rakve se zinkovou vložkou. Rakev se převáží v nákladovém (zavazadlovém) prostoru i u běžných osobních leteckých linek. Po příletu do Česka na letišti zesnulého převezme místní pohřební služba.
3) Cena převozu? 100 – 150 tisíc Kč
V ceně je pak zahrnut kompletní servis, tzn. doprava rakve, oblečení pro zesnulého, rakev samotná, převoz a uložení do hrobu. V případě uzavření pojištění proti repatriaci pak tyto poplatky hradí pojišťovna.

Zlomový rok 1986:
Proč jsem emigroval...

Walda s Olinou a malým Waldíkem, když mu byly dva roky.PRAHA (ral) – Když před dvanácti lety vyšel v týdeníku Reflex článek o životě Waldemara Matušky, byla v něm popsána i událost z roku 1986: „Na sklonku roku přišel během televizního natáčení Gott za Evou Pilarovou a povídá: »Jo, tebe by to mohlo zajímat. Blechová volala na Pragokoncert, že s Matuškou zůstávají na Floridě.«“

Nejen pro Pilarovou, i pro ostatní jeho kolegy to byl absolutní šok. V Rudém právu o útěku jednoho z nejlepších zpěváků té doby vyšel článek s titulkem Morální pád jednoho zpěváka. „Dodnes ty noviny mám schovaný,“ vzpomínal později Matuška.

Zatímco on se snažil uplatnit daleko za mořem, v Československu bylo jeho jméno zapovězené. Připravované album Jsem svým pánem nevyšlo. V seriálu Chalupáři byl smazán jeho hlas, v Rozpacích kuchaře Svatopluka bylo odstraněno jeho jméno z titulků.

Matuška dobu před útěkem popsal následovně: „Oni (komunisti) mě chtěli odrovnat, což mi jednou přišlo i v anonymu. V StB byla spousta lidí, kteří jako mladí, ještě nefízlové, chodili do Semaforu. Byla to doba, kdy si na mě pořád něco vymýšleli. Třeba v televizi dávali Křemílka a Vochomůrku ve slovenštině. Waldík tomu nerozuměl a já řekl na jevišti, že by měl být přijat zákon na ochranu jazyka. No a komunisti to brali jako urážku Bilaka, protože ten mluvil ukrajinsky...“

Odchodu ale nikdy nezalitoval. Na Floridě se usadil proto, že tam je „pořád neděle odpoledne“. Prostě klid. Začal pořádat koncerty pro krajany a vydělávat velké peníze. „Když jsme se vrátili z prvního turné, koupili jsme si barák. Tady mi to trvalo třicet let a tam dvacet představení.“


Autor: PETR MACEK, KAREN MCHITARJAN
Foto Aha! – Petr Novotný, ara

1.6.2009